Podzim přinese na hradech a zámcích řadu novinek

Návštěvníci mají poslední možnost vidět prohlídkové okruhy na Náchodě a na Litomyšli za současného stavu, chystá se jejich reinstalace. V Ratibořicích je i v září možnost navštívit ve všedních dnech Staré bělidlo a mlýn, Sychrov otevřel nový prohlídkový okruh, Hrádek u Nechanic provoní květiny. V rámci Dnů evropského dědictví se chystají mimořádné prohlídky a přednášky.

Letošní sezona začala pro správy památek a jejich příznivce vinou koronavirové pandemie až 25. května. Aby kasteláni vynahradili návštěvníkům dobu, kdy musely zůstat hrady a zámky zavřené, připravili si – nejenom na září – řadu novinek. Dny Evropského dědictví přináší netradiční prohlídky, přednášky a také programy pro rodiny s dětmi.

Zámek Litomyšl, památka UNESCO, láká návštěvníky na „poslední prohlídky“ stávajících návštěvnických okruhů, přes zimu je plánována jejich reinstalace. Shodně tak čekají zásadní změny prohlídkových okruhů na náchodském zámku, i zde jsou návštěvníci zváni k návštěvě, aby v příštím roce mohli porovnat, jak se reinstalace zdařila. Nové trasy budou veřejnosti představeny se zahájením sezony 2021.

Ratibořický kastelán Ivan Češka zpřístupňuje i ve všední dny v září památky, které k Babiččinu údolí neodmyslitelně patří – Rudrův mlýn a Staré bělidlo: „Obvykle těmito památkami na podzim provázíme pouze o víkendech, ale zpřístupněním i ve všední dny bych chtěl poděkovat všem návštěvníkům za přízeň a ty, kteří to k nám ještě nestihli, motivovat k návštěvě. Pokud o prohlídky mlýna a Starého bělidla zájem bude, zpřístupníme je i v říjnu“, dodává. Kromě toho si na Ratibořicích v rámci Dnů evropského dědictví připravili na 12. září speciální prohlídky „Příběh zámku a zámek příběhů“, tentokráte zaměřené na osobnost Boženy Němcové, neboť si letos připomínáme 200 let od jejího narození.

Květinová aranžmá najdete až do 13. září na Hrádku u Nechanic, navíc zářijové dny jsou zde tradičně věnovány romantické a klasické hudbě, od 10. do 13. září zde proběhne XXII. ročník festivalu „Romantický Hrádek“. Na zámku v Náchodě bude 19. září ve třech časech realizována přednáška o osudech posledních majitelů na Náchodě - knížecím rodě Schaumburg-Lippe -  a v rámci EHD je vstup zdarma. Prohlídky opočenského zámku obohatí ve vybraných termínech výstava Albrecht z Valdštejna – velký stavebník (1621–1634), 19. září se zde v rámci EHD koná přednáška Opočenské panství a jeho páni za třicetileté války. 13. a 20. září si zde můžete užít rozšířené prohlídky zbrojnic.

Na 12. září je naplánován již 14. ročník Vinobraní na Kuksu.

Na Liberecku srdečně zveme rodiny s dětmi o nadcházejícím víkendu na Bezděz, neboť se zde odehrají šermířské turnaje. Na Frýdlantě je celosezonně nabízena dětská trasa pro rodiče s dětmi, na základním prohlídkovém okruhu bude 19. září návštěvníky vítat vévoda Albrecht z Valdštejna. Správa hradu Grabštejn si na sobotu 19. září připravila speciální prohlídky, které se zaměří na stavební úpravy hradu a okolí za posledních šlechtických majitelů, naplánovány jsou i speciální dětské prohlídky, kdy jejich součástí bude výroba clam-gallasovského papouška. V nabídce je i klasická prohlídka hradu, dětské interaktivní prohlídky jsou realizovány v podzimních měsících vždy o víkendech. Pohádková stezka pod názvem Kočičí království je připravena do zámeckého parku na tuto sobotu na Hrubém Rohozci, doplněním programu jsou také zkrácené, dětské prohlídky zámku.

Dva zářijové víkendy (12.-13.;26.-28.) bude zpřístupněna Bredovská zahrada na Lemberku, v závěru měsíce zde otevřou také středověkou věž s krásnou vyhlídkou po okolí. Zámek Sychrov zpřístupnil od 1. září novou prohlídkovou trasu ve 2. patře pod názvem „Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových“. Okruh je výběrový, určený pro maximálně osm návštěvníků ve skupině a vstupenky jsou k dostání pouze on-line. Trasa je ve zkušebním provozu zatím do 31. října. 10. září se v zámeckém parku uskuteční představení Belcanto v opeře a muzikálu, 26. září potom v zámecké galerii pořad Staré filmové melodie - recitál Jiřího Bartoně.

Správa zámku Zákupy plánuje od letošního roku celoroční provoz (bude vydána samostatná tisková zpráva) – v září nabízí několik prohlídkových okruhů včetně okruhu pro rodiny s dětmi, na 19. a 20. září je zde plánováno tradiční setkání umělců se zdravotním postižením Tvoříme duší.

Prosíme návštěvníky, aby sledovali webové stránky objektů a pořadatelů kulturních akcí s ohledem na možné změny programu v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací.

Statistiky návštěvnosti za uplynulé měsíce a kompletní přehledy kulturních akcí až do konce sezony ke stažení zde:

Statistiky návštěvnosti

Přehledy kulturních akcí